ForumSitesi  

Geri git   ForumSitesi > Eğitim-Öğretim > Dersler > Felsefe-Psikoloji

Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 03-31-2010, 11:21   #1
FS Aşığı
 
Join Date: 23-03-10
Member No: 58571
Posts: 492
Threads: 288
Thanks:
Thanked:
Nev1 Panik atak tedavisinde merak edilen soru ve cevaplar

Panik atak tedavisinde merak edilen soru ve cevaplar

Yoğun stres altında çalışanlarda gribal enfeksiyonların daha uzun sürdüğünü belirten Prof. Dr. Sedat Özkan, "Panik atağı duygu ve düşüncelerin dışında hastalıklar da tetikleyebilir. Grip bile panik atak sebebi olabilir" diyor.


Click the image to open in full size.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, panik atak tedavisinde merak edilen soruları yanıtladı.

Hastalar ne zaman doktora başvuruyor?
Panik atak sırasında ölüm, delirme ve kontrolünü kaybetme korkusu gibi şikayetlere ek olarak çarpıntı, göğüs ağrısı, bayılacakmış gibi olma ve nefes darlığı gibi yakınmalar hissedilir. Bunun sonucu olarak hastalar, kalp krizi geçirdikleri düşüncesiyle sık sık acil servise başvururlar. Hastayı değerlendiren hekim, çoğu kez bu yakınmaların nedenini tam olarak saptayamaz. Haftalar ilerledikçe hastada daha sık panik atak görülür. Kişi, bunların nedenini saptamada yetersiz kalır ve sebebi saptanamayan ciddi bir hastalık bulunduğu varsayımından hareketle kesin tanı için uygun bir uzman aramaya başlar.

KASKATI KESİLİRLER!
Panik atak, kalp krizinden ve beyin kanamasından nasıl ayırt ediliyor?
Gerçek bir kalp krizinin belirtileri, göğüste basınç duyumu, yaygın bir göğüs ağrısı ve seyrek olarak ortaya çıkan çarpıntıdır. Bu belirtilerin çoğu dinlenince azalır. Ancak kaygılı ve panik içindeki kişi, yatağa uzansa bile belirtiler sürer. Panik atağı yaşayanlar, inme (felç) geçireceklerine ilişkin korku geliştirirler. Uyuşukluk, kaskatı kesilme, karıncalanma ve güç yitimiyle uğraşırlar. Panik atak inmeye yol açmaz. Ancak panik atak sırasında kan basıncı biraz yükselse bile bu durum hiçbir zaman bir inmeyi tetiklemez.

TEDAVİSİ VAR!
Grip, panik atağı tetikler mi?
Evet. Yoğun stres altında çalışanlarda ve depresyon hastalarında son yıllarda gribal enfeksiyonlar çok uzun sürüyor. Grip ve depresyon, panik bozukluğu ağırlaştırıyor.

Nasıl tedavi ediliyor?
Tedavinin üç alt boyutu var: Bilişsel, psikolojik ve sosyolojik... Tedavi için ilaç gereklidir. Ama tek başına yeterli değildir. İlaç, kişinin panikle baş edebilmesine yardımcı olur. Psikolojik tedaviler planlanırken hastalığın niteliği, kişinin kim olduğu ve çevresi dikkate alınır.

Yani tedavisi mümkün mü?
Panik bozukluk ciddi, fakat kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Sistematik bir tedaviyle çok büyük oranda tedavi edilebilir. Tedavinin amaçları; atakların tekrarlayabileceği endişesiyle yaşadığı beklenti kaygısını sona erdirmektir. Panik bozuklukla birlikte görülebilen diğer psikiyatrik ve bedensel bozuklukları tedavi etmektir. Tedavinin ilk adımı eğitim olmalıdır. Kişi yaşadığı durumla ilgili bilgilendikçe daha rahat ve güvenli olacak; tedaviye katılımı artacaktır. Biz kişiye panik atağın akıl hastalığı olmadığını, tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunu anlatıyoruz.

PSİKOTERAPİNİN SÜRESİ DEĞİL, SÜRECİ ÖNEMLİ!
Panik atak tedavisinde ilaç mı yoksa psikoterapi mi tercih edilir?
Eğer çok gerekirse ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisine başlanmadan önce olası organik olayların ayrımı yapılır ve ilacın etki biçimiyle birlikte olası yan etkileri anlatılır. İyi bir hasta, hekimle birlikte hareket eder.

Psikoterapi ne kadar sürer?
Panik atakta, korkunun üzerine aşamalı olarak gidilir. Yapılan çalışmalar özel bir psikoterapi türü olan bilişsel ve davranışçı terapinin, ilaç tedavisiyle birlikte uygulanmasının hastaların yüzde 90'ında yararlı olduğunu göstermiştir. Psikoretapinin süresi değil, süreci önemlidir. Bir tanı konunca gerek terapi gerekse ilaç süreci en az altı ayı kapsamalıdır. Kişinin katılımı ve ailenin tutumu tedavi süresini etkileyebilir.

Ataklar ortaya çıktığında hastaya neler yapmasını önerirsiniz?
Yaşadıklarının geçici olduğunu ve mutlaka atlatacaklarını hatırlamaya çalışsınlar. Herkesin zaman zaman kaygıları olabileceğini düşünsünler. Olağan bir biçimde soluk alıp versinler. Panik atak, bedensel, zihinsel ya da toplumsal olarak yaralamaz.

TAKINTILARLA İLİŞKİSİ VAR MI?
Obsesif kompulsif bozukluğa sahip bireylerde, ayrıca sosyal ve özgül fobisi bulunanlarda, travma sonrası stres yaşayanlarda, anksiyete, somatizasyon ve yapay bozuklukta görülür. Bunun yanı sıra şizofreni ve temaruz gibi diğer psikiyatrik rahatsızlıklarda da panik atak baş gösterebilir.

ATAKTAN KORKMADAN SEKS VE SPOR YAPIN!
Seks ve spor yaparken panik atak geçirme endişesini yaşayan bir hasta nasıl davranmalı?
Eğer bu gibi etkinlikler, kişide kaygı uyandıran durumları kapsıyorsa, tabii ki kaygı doğmasını tetikleyecektir. Ancak duyulan kaygıya karşın bunları denemek ve yaşananların gerçekten tehlikeli olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Bence kişi ataklardan korkmadan seks de yapar, koşu bandında da koşar.

Hastalığın ortaya çıkmasını etkileyen sorunlar var mı?
Ani yaşam değişimleri, yeni ortamlar, ilişkilerdeki ani krizler, ergenlikve menopoz panik atağa neden olabilir. Ayrıca işsizlik ve toplumdaki ani değişikliklerle birlikte azalan güven ve emniyet duygusu da hastalığı tetikleyebilir.

Tedaviye dirençli hastalar var mı?
Öncelikle direncin tedaviden mi yoksa hastadan mı kaynaklandığını ayırt etmek gerekir. Ayrıca hasta ve hekim arasındaki işbirliği de önemlidir. Bazı panik ataklar niteliği nedeniyle dirençlidir. Bazen de hastalar değişime açık değildir.

İLAÇ HAMİLEDE RİSK YARATABİLİR
Panik atak hastaları hamile kaldığında ilaç tedavisi devam ediyor mu?
Günümüzde hamileliğin ilk aylarından sonra kullanılabilecek ilaçlar da var. Burada hamileler için önemli olan yarar-zarar dengesi... Panik bozukluğun niteliği ve şiddeti, annede ve bebekte ciddi riskler oluşturduğundan ilaçlar mutlaka uzman denetiminde kullanılılmalıdır. Ancak yine de hamilelerde öncelikle ilaç dışı yöntemlerin tercih edilmesini öneriyoruz.

DENETLEMEK ZOR!
Hastalığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün mü? Tedaviye dirençli hastalar var mı?
Buna genel bir cevap vermek doğru değil. Çünkü hastalığın niteliği, çocukluk deneyimi, yetiştirilme tarzı ve içinde yaşadığı ortam denetlenmesi zor unsurlar... Ancak panik atağın tekrarlama riskini ve şiddetini azaltarak, kontrol altına alabiliyoruz.

SARA KRİZİYLE KARIŞTIRMAYIN!
Panik atak hangi kişilik tiplerinde daha sık görülüyor?
Bağımlı, çekingen veya obsesif kişilerde panik bozukluk daha sık görülmektedir. Kişi kendine ve yaptıklarına bir türlü güvenemez.

BAYILMALAR OLABİLİR!
Hastalığın sara kriziyle karıştırılma riski var mı?
Panik bozukluk hastaları, tıbbi testlerle sara krizinden rahatça ayrılabilir. Ayrıca bu hastalarda epileptik nöbet benzeri bilinç kaybı ve bayılmalar görülmemektedir. Bayılan hastanın yanında paniğe kapılmak yerine hemen doktora haber vermek gerekir.

FELÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜP ÜZÜLÜYORDU!
35 yaşındaki erkek hasta 'Ölüyorum, ruhum bedenimi terk etmek üzere, çıldıracağım' diyerek; terleme, uyuşma ve felç olduğunu hissetme düşünceleriyle bize başvurdu. Bu durum, hastanın babasının felç olması ve evlerine hırsız girmesiyle baş göstermiş.

TAKINTILIYIM!
Yapılan tüm tetkikler özellikle kardiyolojik ve nörolojik açıdan değerlendirildi. Fiziksel durumu gayet normal görünüyordu. Yani hastanın dış görünüşünde hiçbir anormal bulguya rastlamadık. Ancak hasta bir süre sonra kendi kişiliğini takıntılı ve mükemmeliyetçi olarak tarif etti. Kendisiyle ilgili düşüncelerini bizimle paylaştı. Şimdi ona ilaç tedavisi ile birlikte bilişsel terapi uygulanıyor.
HÜKÜMDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-01-2010, 22:17   #2
FS Aşığı
 
Join Date: 23-03-10
Member No: 58571
Posts: 492
Threads: 288
Thanks:
Thanked:
Standart Cevap: Panik atak tedavisinde merak edilen soru ve cevaplar

Panik atak hastalarından gelen soru ve cevaplar

Hastaların çoğunun panik atak olurum korkusuyla hayatlarından çıkarttığı seks ve spor, aslında bu krizlere ilaç oluyor. Dr. Nihat Kaya "Panik atak hastaları seks yapabilir ama yasak ilişkileri bırakıp tek eşliliğe dönmeli" diye uyarıyor

Click the image to open in full size.

Panik Atak Kulübü kurucusu ve yöneticisi, psikiyatrist Dr. Nihat Kaya, panik atak ile ilgili hastalardan gelen soruları yanıtladı.

'Seks ve spor yaparken, panik atak gelir' endişesiyle her ikisini de bıraktım. Bu, sizce doğru bir davranış mı?
Panik ataklılar, kalbi hızlandıracak her türlü eylemden kaçmaya başlar. Tedavi olunmadığında seks ve spor terk edilebilir. Ancak seks ve spor esnasında salgılanan hormonlar, vücudu gevşetip rahatlatır. Doğal endorfinler salınınca, mutluluk ortaya çıkar. Panik hastaları, gergin ve kaygılıdır. Seks ve spor, bu gerginliği gidererek kaygıyı azaltır. Dolayısıyla seks ve sporu kesinlikle bırakmamak gerekir. Spor ve sekse bağlı olarak artan çarpıntının çok normal olduğunu aklınızdan çıkarmayın! Panik ataklıların yasak ilişkileri hemen bırakmaları ve tek eşliliğe dönmeleri gerekir. Çünkü kaçamaklar, paniği tetikler.

DİNDAR OLURLAR!
Panik atak alkol kullanmakla geçer mi? Alkol, paniğe yol açar mı?
Panik ataklı kişi, eğer alkol alan biriyse miktarını artırabilir, kullanmıyorsa başlayabilir. Bu başlama, arkadaşların, bazen de psikiyatri dışında bir hekimin, 'Her akşam biriki duble viski iç hiçbir şeyin kalmaz' önerisiyle olabilir. Bu durum bir-iki duble derken, zamanla bir-iki şişeyi bulabilir. Hatta hasta, paniklerini önlemek için alkol alarak dışarıya çıkmaya başlayabilir. Diğer yandan alkol kullanımının da panik atak ve panik bozukluğa yol açtığı görülmektedir. Alkol ve panik bozukluğun eş zamanlı görülmesi de mümkündür. Fakat hangi bozukluğun önce başladığı konusundaki tartışmalar hâlâ sürmektedir.

Panik atak, inanç ve iman eksikliğinden mi kaynaklanır?
Dini duyarlılığı olan hastaların çoğu, hep bu soruyu sorar. Hatta çevreleri de kendilerine 'Kendini ibadete ver, namaz kıl, dini sohbetlere katıl, hiçbir şeyin kalmaz' tarzı telkinlerde bulunur. Şu bir gerçektir ki, panik atakla beraber ortaya çıkan ölüm korkusu insanları dine yakınlaştırır. Birçok insan namaz kılmaya başlar, kadınların bazıları örtünür. Alkol kullananların bazıları bırakır. Gece yaşamını bırakıp daha mazbut bir yaşama dönenler olur. Şunu kesinlikle belirtmeliyim ki, panik atak iman eksikliğinden kaynaklanmaz. Çok dindar birisi de panik atak yaşayabilir. Tıpkı bronşit, ülser, kalp hastası olduğu gibi... Hastalıklar evrenseldir. Dindar insan da insani özelliklere sahiptir. Birçok hasta, panik atak anında dua okumakta ve yanında muska taşımaktadır. Kişi bunlardan fayda görüyorsa, bir sakıncası yoktur. Fakat, muska olmadan sokağa çıkamayan hasta, aynı ilaç içmeden bir yere gidemeyen hastalar gibi olur. Panik atak tedavisinde hekimler bunu kesinlikle istemez. Hastalar kendi gücüyle ve bir şeye güvenmeden normal hayatına dönmelidir.

İŞİNİZİ BIRAKMAYIN!
Panik atak çalışmaya engel mi? Panikten dolayı çalışamıyorum, iş göremez raporu alabilir miyim?
'Panik ataklara işim sebep oldu. İşimi bırakırsam her şey normale dönecek' deyip asla işinizi bırakmayın. Panik, hayatın içinde yer alarak yenilmelidir. Panik atak, tedavisi mümkün bir hastalık olduğundan 'iş göremez' raporu alınamaz. İşi bırakmak yerine, işiniz veya bir meşguliyetiniz yoksa mutlaka bir iş bulun. Hobi edinin. Sosyal yaşamınızı canlandırın.

AYRILIKLAR BİLE NEDEN OLABİLİR!
Panik atağın geçmişte yaşanan olaylarla ilgisi var mı?
Panik atak tek bir nedenle açıklanamaz; çok nedenli bir olaydır. Geçmişteki anne-baba ayrılıkları, terk edilmeler, cinsel tacizler, korkutulmalar ve travmalar paniğe zemin hazırlayabilir.

Elim sürekli nabzımda, kalbimi dinliyor ve tansiyon aletiyle dolaşıyorum. Ne yapmalıyım?
Panik atak yaşayanlar en çok kalp krizi yaşayacaklarından korkarlar ve sürekli hastanelerin acil servislerine başvururlar. Eğer böyle bir durumdaysanız, sık sık tansiyonunuzu ölçmeyin. Çünkü tansiyon değişkendir ve kaygılanmanıza neden olabilir. Uzun vadede mutlak bir çözüm için ise psikiyatra gitmeniz gerekir. Çünkü tedavi olmadan bu davranışınızdan vazgeçmeniz çok zor.

KRİZLERİ ÖNLEMEK İÇİN TEK BAŞNIZA UÇMAYI DENEYİN!
Panik atak yüzünden uçağa binemiyorum. Ne yapmalıyım?
Panik atak yaşandıktan sonra kara ve deniz vasıtalarına binmek çok zorlaşır. Daha önce uçak korkusu olmayanlarda, panikle beraber uçakla seyahat imkânsız hale gelir. Panik atak hastası ayaklarının yerden, kesilmesini istemez. Hafif düzeyde korkusu olanlar, uçağa ilaçla ya da alkol alarak binerler. Panik ataklar kontrol altına alınmadan kişiyi uçağa binmeye zorlamamak gerekir. Eğr kişi tedaviyle deniz ve kara vasıtalarına tek başına binmeye başladıysa, sıra uçağa gelmiş demektir. Başlangıçta her hasta, güvendiği birisiyle uçmak ister. Olabilir, ama daha sonra tek başına uçmalıdır. Panik atak yaşamadan da uçak fobisi olanlar vardır. Ancak uçak fobisi, çoğunlukla panik atağa bağlıdır. İyi ve düzenli bir tedaviyle uçak korkusu da yok olmaktadır.

BAĞIMLI OLMAYIN!
Yanımda biri olmadan dışarıya çıkamıyorum. Nasıl aşabilirim?
Tek başına sokakta, taşıtta, alışveriş merkezlerinde ve yollarda panik atak yaşama korkusu hakimdir. O anda yardım alamama, rezil olma, ölüp kalma korkuları vardır. Bu nedenle ya dışarı çıkılmaz ya da güvenilir biriyle çıkılır. Ancak zorunlu durumlarda çok yakın yerlere gidilir. Tedavi için yapmanız gereken gücünüz ve kendinize olan güveninizle hayata yeniden başlamaktır. Çünkü özgürlüğünüz panik atak tarafından kısıtlanmış, üstelik kişilere de bağımlı hale gelmişsinizdir.

ANTİDEPRESAN ZARAR VERMEZ, HATTA BEYNİ GÜÇLENDİRİR!
Tedavide kullanılan ilaçlar bağımlılık yapar mı?
Panik atak tedavisinde kullanılan temel ilaçlar antidepresanlardır. Bunlar bağımlılık yapmaz, beyne ve diğer organlara zarar vermez. Hatta azalan beyinsel faaliyetleri güçlendirir. Bu ilaçlar aniden bırakıldığında baş dönmesi, bulantı ve sinir yapar. Onun için antidepresanlar azaltılarak ve zamana yayılarak bırakılmalıdır. Panik atak tedavisinde kullanılan yardımcı ilaçlar da vardır. Bunlar sıklıkla yeşil reçete ile alınan ilaçlardır. Bu ilaçların üç aydan fazla kullanılması bağımlılığa sebep olabilir. Ayrıca bu ilaçların uzun süreli kullanımı depresyona yol açmakta ve panik ataklar tekrarlamaktadır. Ancak birçok hasta, bu ilaçları taşıyarak kendini güvende hissetmektedir.

EVDEN ÇIKAMAZSINIZ
Tedavi olmamam nelere yol açar?
Her hastalıkta olduğu gibi müzminleşir ve dirençli hale gelir. Yaşam alanınız gittikçe daralır. Evden çıkamaz hale gelirsiniz. 'Agorafobi' dediğimiz bozukluk gelişir. Zamanla panik atağa; depresyon, genel anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, hastalık hastalığı ve alkol bağımlılığı gibi diğer psikiyatrik hastalıklar ilave olur. Tedavi zorlaşır ve uzar.

EVİNİZİ HASTANE YAKININA TAŞIMAKLA KURTULAMAZSINIZ
Hastane ve doktorlara yakın olmak, hatta evimi yakınlarına taşımak istiyorum. Sizce iyi bir fikir mi?
Panik atak yaşantınıza girdiğinde ciddi değişimler başgösterir. Bir yere gideceğinizde hastanelere, eczanelere yakın yolları tercih edersiniz. Gözünüz, doktor tabelalarını arar. Doktor telefonları ajandanızın, cep telefonunuzun ilk sıralarında yer almaya başlar. Hastanelere yakın olmak, kendinizi güvenceye alma düşüncesinden kaynaklanır. 'Bir şey olursa hastane yanı başımda' duygusu kişiyi rahatlatır. Hatta şikayetlerin bir çoğu kaybolabilir. Ama o 'güvenli alan'ın dışına çıkıldığında 'sahte cennette' olduğunuzu görürsünüz. En güzeli bulunduğunuz yeri değiştirmeyin. Nasıl olsa tedavi sonunda bu duygu ve düşünceleriniz ortadan kalkacak. Hatta bazen hastane görmek istemeyeceksiniz.
HÜKÜMDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.forumsitesi.net/felsefe-psikoloji-250/panik-atak-tedavisinde-merak-edilen-soru-ve-cevaplar-100321/
Konuyu Başlatan For Type Tarih
Felsefe-Psikoloji [Arşiv] - ForumSitesi This thread Refback 02-09-2011 16:14

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Saat: 20:43 .

Forum Bilgilendirme Sosyal Medya
Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

NaO Project
Developer : Nokta

Sitemiz bir " paylaşım " sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir. Web sitemiz hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Illegal herhangi bir faaliyet görülmesi durumunda Yöneticilere adresine mail atıldığı taktirde mesaj, konu ya da resim en fazla 24 saat içerisinde silinecektir.

NaO Project
Türkiyenin En Eski Forumu
Forum Sitesi


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248